Polyester based powder coating MT-OA110G
Product Description
MT-OA110G is a polyester based powder coating, formulated without TGIC.
Powder Properties
| Chemical type | Polyester TGIC-free |
| Appearance | Smooth Matt |
| Particle Size | Suitable for electrostatic spray |
| Specific gravity | 1.53-1.63 g/cm³ |
| Film Thickness | 75 – 100 microns |
| Coverage | 7.8 ㎡/kg @ 75 microns |
| Storage | Dry cool conditions below 25°C (open boxes must be resealed) |
| Shelf life | 12 months |
|
Stoving schedule (object temperature) |
10 minutes @ 200°C |
Test Conditions
The results shown below are based on mechanical and chemical tests which (unless otherwise indicated) have been carried out under laboratory conditions and are given for guidance only. Actual product performance will depend upon the circumstances under which the product is used.
| Substrate | Gold Seal polished steel |
| Pretreatment | Lightweight Zinc phosphate |
| Film Thickness | 70 – 80 microns |
| Stoving Schedule | 10 minutes at 200°C |
Mechanical Tests
| test | results | |
| Flexibility | ISO6860 | 5mm |
| Erichsen cupping | ISO1520 | 6mm |
| Adhesion | ISO2409 | 100% |
| Impact (dir/rev) | ISO 6272 | 30/30 kgcm |
| Gloss(@60°) | ISO 2813 | 30±5% |
| Hardness(Buchholz) | ISO2815 | 8-125 |
| Reflectance Class | DIN EN 16268 | A |
Pre-treatment
Steel surfaces to be coated must be clean and free from grease, mill scale and rust. For maximum protection, it is essential to pre-treat components prior to the application of MT-OA110G. Iron phosphate and zinc phosphate pre-treatment of ferrous substrates improve corrosion resistance. Aluminium substrates may require a chromate conversion coating.
Application
MT-OA110G can be applied using manual or automatic electrostatic spray equipment. It is recommended, that for consistent application and appearance, the product be fluidized during application. Unused powder can be reclaimed using suitable equipment and recycled through the coating system.
在线联系供应商
Other supplier products
| Far-Infrared Functional Powder Coating | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview TheFar-Infrared Functional Powder Coatingis designed to emit far-infrared rays wit... | |
| Car powder Coating | Brief description Made with saturated polyester resin and curing agent such as TGIC or HAA as the main base material. Features Excellent mechani... | |
| One-component polyurethane moisture curing primer MT-85B | Product Description MT-85B one-component primer is a one-component polyurethane primer. MT-85B one-component primer cures by reacting in moist air... | |
| Polyester/TGIC powder coating series | Introduction: Made of polyester resin and TGIC curing agent as the main raw materials. Features: —Good adhesion, excellent mechanical prop... | |
| N-methylpyrrolidone | STD N-methylpyrrolidone, also known as 1-methyl 2-pyrrolidone, referred to as NMP, is a polar aprotic solvent with high boiling point, strong polar... |
Same products
| Powder coating primer MT-Active EL140N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-Active is a powder coating... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ44TH | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ44TH is a high-performa... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ55N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ55N is a high-performan... |














