Polyester based powder coatin MT-MA200G White
WA:+86 132 6275 2056
WEB: std-coatings.com
Product Description
MT-MA200G is a polyester based powder coating, formulated without TGIC and is designed for exterior exposure offering excellent light and weather resistance from a single coat finish.
Powder Properties
| Chemical type | Polyester TGIC-free |
| Appearance | Smooth Matt |
| Particle Size | Suitable for electrostatic spray |
| Specific gravity | 1.62 ± 0.05 g/cm³ |
| Film Thickness | 100 - 125 microns |
| Coverage | 6.2 ㎡/kg @ 100 microns |
| Storage | Dry cool conditions below 25°C (open boxes must be resealed) |
| Shelf life | 12 months |
|
Stoving schedule (object temperature) |
20 – 25 minutes @ 175°C 15 – 20 minutes @ 190°C 10 – 15 minutes @ 205°C |
Test Conditions
The results shown below are based on mechanical and chemical tests which (unless otherwise indicated) have been carried out under laboratory conditions and are given for guidance only. Actual product performance will depend upon the circumstances under which the product is used.
| Substrate | Cold Rolled Steel |
| Pretreatment | B1000 Iron phosphate |
| Film Thickness | 100 – 125 microns |
| Stoving Schedule | 15 minutes at 190°C |
Mechanical Tests
| test | results | |
| Flexibility | ASTM D522 | 3mm |
| Adhesion | ASTM D3359 | 100% |
| Impact (direct | ASTM D2794 | 10/5 kgcm |
| Gloss(@60°) | ISO 2813 | 7.0 – 11.0% |
| Hardness (scratch) | ASTM D3363 | 2H |
| Reflectance Class | DIN EN 16268 | A+ |
Pre-treatment
Steel surfaces to be coated must be clean and free from grease, mill scale and rust. For maximum protection, it is essential to pre-treat components prior to the application of MT-MA200G. Iron phosphate and zinc phosphate pre-treatment of ferrous substrates improve corrosion resistance. Aluminium substrates may require a chromate conversion coating.
Application
MT-MA200G can be applied using manual or automatic electrostatic spray equipment. It is recommended, that for consistent application and appearance, the product be fluidized during application. Unused powder can be reclaimed using suitable equipment and recycled through the coating system.
在线联系供应商
Other supplier products
| Low-Gloss Powder Coatings | Introduction Our low-gloss powder coatings are ideal for a wide range of applications, including furniture, appliances, automotive parts, metal pa... | |
| Metallic flat semi-gloss MT-019/93010 | Introduction No. MT-019/93010 Color Metallic color Surface Metallic flat semi-gloss System Weather-resistant polyeste... | |
| Flat matte MT-62921328 | Introduction No. MT-629/21328 Color Yellow Surface Flat matte System Super weather-resistant polyester Scope of ... | |
| STD MBTS (DM) | Product Introduction: Chemical Name: Dibenzothiazole disulfide CAS Registration Number: 120-78-5 Product Specifications: Appearance Off-... | |
| Gray Series Powder Coating | Introduction We manufacture and export a full range of gray tone powder coatings, available in RAL, Pantone, or custom shades – shipped glob... |
Same products
| Powder coating primer MT-Active EL140N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-Active is a powder coating... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ44TH | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ44TH is a high-performa... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ55N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ55N is a high-performan... |















