Polyester based powder coating MT-MA010G White
WA:+86 132 6275 2056
WEB: std-coatings.com
Product Description
MT-MA010G is a polyester based powder coating, formulated without TGIC and is designed for exterior exposure offering excellent light and weather resistance from a single coat finish.
Powder Properties
| Chemical type | Polyester TGIC-free |
| Appearance | Smooth Gloss |
| Particle Size | Suitable for electrostatic spray |
| Specific gravity | 1.72 ± 0.05 g/cm³ |
| Film Thickness | 75 – 100 microns |
| Coverage | 7.8 ㎡/kg @75 microns |
| Storage | Dry cool conditions below 25°C (open boxes must be resealed) |
| Shelf life | 12 months |
|
Stoving schedule (object temperature) |
10 - 15 minutes @ 205°C |
Test Conditions
The results shown below are based on mechanical and chemical tests which (unless otherwise indicated) have been carried out under laboratory conditions and are given for guidance only. Actual product performance will depend upon the circumstances under which the product is used.
| Substrate | Cold Rolled Steel |
| Pretreatment | B1000 Iron phosphate |
| Film Thickness | 75 – 100 microns |
| Stoving Schedule | 10 minutes at 200°C |
Mechanical Tests
| test | results | |
| Flexibility | ASTM D522 | 3mm |
| Adhesion | ASTM D3359 | 100% |
| Impact (direct | ASTM D2794 | 160/160 kgcm |
| Gloss(@60°) | ISO 2813 | >90 |
| Hardness (scratch) | ASTM D3363 | H |
| Reflectance Class | DIN EN 16268 | A |
Pre-treatment
Steel surfaces to be coated must be clean and free from grease, mill scale and rust. For maximum protection, it is essential to pre-treat components prior to the application of MT-MA010G. Iron phosphate and zinc phosphate pre-treatment of ferrous substrates improve corrosion resistance. Aluminium substrates may require a chromate conversion coating.
Application
MT-MA010G can be applied using manual or automatic electrostatic spray equipment. It is recommended, that for consistent application and appearance, the product be fluidized during application. Unused powder can be reclaimed using suitable equipment and recycled through the coating system.
在线联系供应商
Other supplier products
| Fire Pits & Stoves Powder Coatings | Introduction When it comes to fire pits, stoves, and other high-temperature appliances, the quality of the powder coating makes all the difference... | |
| Polyester Powder Coatings – Full Product Range | Introduction We provide a comprehensive range of polyester powder coatings for various industrial applications. Our coatings are factory-direct f... | |
| Light pole powder | Introduction Accurate selection of powder has always been a problem for the powder industry. To solve this problem, we name the powder according t... | |
| Dimethyl Dodecyl Tetradecyl Amine | Introduction PropertySpecification Chemical Name Dimethyl Dodecyl Tetradecyl Amine Code WEDOMINE DMDTA CAS No. 84649-8... | |
| Ultra-Pure Hydrogen | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Details Product Names Ultra-Pure Hydrogen High-Purity Hydrogen Hydrogen Purity Ultra-P... |
Same products
| Powder coating primer MT-Active EL140N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-Active is a powder coating... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ44TH | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ44TH is a high-performa... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ55N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ55N is a high-performan... |
















