Polyester based powder coating MT-JA220G White
WA:+86 132 6275 2056
WEB: std-coatings.com
Product Description
MT-JA220G is a polyester based powder coating, formulated using TGIC and is designed for exterior exposure offering excellent light and weather resistance from a single coat finish.
Powder Properties
| Chemical type | Polyester TGIC |
| Appearance | Smooth Matt |
| Particle Size | Suitable for electrostatic spray |
| Specific gravity | 1.60 ± 0.05 g/cm³ |
| Film Thickness | 75 – 100 microns |
| Coverage | 8.3 m2/kg @ 75 microns |
| Storage | Dry cool conditions below 25°C (open boxes must be resealed) |
| Shelf life | 12 months |
|
Stoving schedule (object temperature) |
10 minutes @ 200°C |
Test Conditions
The results shown below are based on mechanical and chemical tests which (unless otherwise indicated) have been carried out under laboratory conditions and are given for guidance only. Actual product performance will depend upon the circumstances under which the product is used.
| Substrate | Cold Rolled Steel |
| Pretreatment |
Degreased panels (mechanical tests) Zn/Mn phosphate steel (chemical tests) |
| Film Thickness | 60 - 80 microns |
| Stoving Schedule | 10 minutes at 200°C |
Mechanical Tests
| test | results | |
| Flexibility | ASTM D522 | 5mm |
| Adhesion | ASTM D3359 | 100% |
| Impact (direct | ASTM D2794 | 50kgcm |
| Erichsen Cupping | ISO 1520 | >5mm |
| Gloss(@60°) | ISO 2813 | 25 ± 5 |
| Hardness (scratch) | ASTM D3363 | H |
| Reflectance Class | DIN EN 16268 | B |
Pre-treatment
Steel surfaces to be coated must be clean and free from grease, mill scale and rust. For maximum protection, it is essential to pre-treat components prior to the application of MT-JA220G. Iron phosphate and zinc phosphate pre-treatment of ferrous substrates improve corrosion resistance. Aluminium substrates may require a chromate conversion coating.
Application
MT-JA220G can be applied using manual or automatic electrostatic spray equipment. It is recommended, that for consistent application and appearance, the product be fluidized during application. Unused powder can be reclaimed using suitable equipment and recycled through the coating system.
在线联系供应商
Other supplier products
| Metallic plane MT-049/94459 | Introduction No. MT-049/94459 Color Green Surface Metallic plane System Resin imported from Austria Packing Spec... | |
| Epoxy Powder Coating | Introduction The main components are epoxy resin and curing agent. Brief description It is mainly composed of epoxy resin and curing agent. Fea... | |
| Neutralizing corrosion inhibitor STD-8 | Neutralizing corrosion inhibitor STD-8 (for ethylene plant) has the dual functions of neutralization and film formation. It can not only neutralize... | |
| Special Powder Coating for Coil and Pre Coating Plate | Product Characteristic: Special powder coatings for coil and pre coating plate is not only with simple construction,excellent appearance and one-s... | |
| Furniture Powder Coating | Introduction We are a leading Chinese powder coating factory with over 20 years of export experience, supplying high-quality coatings to furniture... |
Same products
| Powder coating primer MT-Active EL140N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-Active is a powder coating... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ44TH | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ44TH is a high-performa... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ55N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ55N is a high-performan... |
















