Polyester based powder coating MT-JA020G White
WA:+86 132 6275 2056
WEB: std-coatings.com
Product Description
MT-JA020G is a polyester based powder coating, formulated using TGIC and is designed for exterior exposure offering excellent light and weather resistance from a single coat finish.
Powder Properties
| Chemical type | Polyester TGIC |
| Appearance | Smooth Gloss |
| Particle Size | Suitable for electrostatic spray |
| Specific gravity | 1.63 ± 0.05 g/cm³ |
| Film Thickness | 75 – 100 microns |
| Coverage | 8.3 m2/kg @ 75 microns |
| Storage | Dry cool conditions below 25°C (open boxes must be resealed) |
| Shelf life | 12 months |
|
Stoving schedule (object temperature) |
25 – 30 minutes @ 160°C 20 – 25 minutes @ 175°C 15 – 20 minutes @ 190°C 12 – 15 minutes @ 205°C |
Test Conditions
The results shown below are based on mechanical and chemical tests which (unless otherwise indicated) have been carried out under laboratory conditions and are given for guidance only. Actual product performance will depend upon the circumstances under which the product is used.
| Substrate | Cold Rolled Steel |
| Pretreatment |
B1000 Iron Phosphate |
| Film Thickness | 75 - 100 microns |
| Stoving Schedule | 15 minutes at 190°C |
Mechanical Tests
| test | results | |
| Flexibility | ASTM D522 | 3mm |
| Adhesion | ASTM D3359 | 100% |
| Impact (direct | ASTM D2794 | 120kgcm |
| Gloss(@60°) | ISO 2813 | >85% |
| Hardness (gouge) | ASTM D3363 | 6H |
| Hardness (scratch) | ASTM D3363 | HB |
| Reflectance Class | DIN EN 16268 | B |
Pre-treatment
Steel surfaces to be coated must be clean and free from grease, mill scale and rust. For maximum protection, it is essential to pre-treat components prior to the application of MT-JA020G. Iron phosphate and zinc phosphate pre-treatment of ferrous substrates improve corrosion resistance. Aluminium substrates may require a chromate conversion coating.
Application
MT-JA020G can be applied using manual or automatic electrostatic spray equipment. It is recommended, that for consistent application and appearance, the product be fluidized during application. Unused powder can be reclaimed using suitable equipment and recycled through the coating system.
在线联系供应商
Other supplier products
| ATM powder coating | Characteristics of powder coatings “It does not contain toxic, solvent free, or volatile toxic substances, so it does not have toxic,”... | |
| Powdfr Coating For General Industrial Use | Characteristics of powder coatings ”It does not contain toxic, solvent free, or volatile toxic substances, so it does not have toxic,”... | |
| Lighting powder coatings | Characteristics of powder coatings “It does not contain toxic, solvent free, or volatile toxic substances, so it does not have toxic,”... | |
| Brown Series Powder Coating | Introduction We supply a full range of brown powder coatings—from classic chocolate brown to elegant bronze—direct from our factory in... | |
| Automobile spring powder coating | Brief description: Made of saturated polyester resin, epoxy resin or epoxy polyester mixed type as base material. Features: Excellent physical a... |
Same products
| Powder coating primer MT-Active EL140N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-Active is a powder coating... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ44TH | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ44TH is a high-performa... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ55N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ55N is a high-performan... |















