Polyester based powder coating MT-JA000G White
WA:+86 132 6275 2056
WEB: std-coatings.com
Product Description
MT-JA000G is a polyester based powder coating, formulated using TGIC and is designed for exterior exposure offering excellent light and weather resistance from a single coat finish. MT-JA000G is part of the MT range of powder coatings with high total reflectance, designed specifically for the lighting market.
Powder Properties
| Chemical type | Polyester TGIC |
| Appearance | Smooth Gloss |
| Particle Size | Suitable for electrostatic spray |
| Specific gravity | 1.74 ± 0.05 g/cm³ |
| Film Thickness | 75 – 100 microns |
| Coverage | 7.7m2/kg @ 75 microns |
| Storage | Dry cool conditions below 25°C (open boxes must be resealed) |
| Shelf life | 12 months |
|
Stoving schedule (object temperature) |
15 minutes at 200°C |
Test Conditions
The results shown below are based on mechanical and chemical tests which (unless otherwise indicated) have been carried out under laboratory conditions and are given for guidance only. Actual product performance will depend upon the circumstances under which the product is used.
| Substrate | Cold Rolled Steel |
| Pretreatment |
B1000 Iron Phosphate |
| Film Thickness | 75 - 100 microns |
| Stoving Schedule | 15 minutes at 180°C |
Mechanical Tests
| test | results | |
| Flexibility | ASTM D522 | 3mm |
| Adhesion | ASTM D3359 | 100% |
| Impact (dir/rev) | ASTM D2794 | 100/100kgcm |
| Gloss(@60°) | ISO 2813 | 85±5% |
| Hardness (scratch) | ASTM D3363 | H |
| Reflectance Class | DIN EN 16268 | A+ |
Pre-treatment
Steel surfaces to be coated must be clean and free from grease, mill scale and rust. For maximum protection, it is essential to pre-treat components prior to the application of MT-JA000G. Iron phosphate and zinc phosphate pre-treatment of ferrous substrates improve corrosion resistance. Aluminium substrates may require a chromate conversion coating.
Application
MT-JA000G can be applied using manual or automatic electrostatic spray equipment. It is recommended, that for consistent application and appearance, the product be fluidized during application. Unused powder can be reclaimed using suitable equipment and recycled through the coating system.
在线联系供应商
Other supplier products
| Car powder Coating | Brief description Made with saturated polyester resin and curing agent such as TGIC or HAA as the main base material. Features Excellent mecha... | |
| Metallic flat high gloss MT-049/98010 | Introduction No. MT-049/98010 Color Metallic color Surface Metallic flat high gloss System Polyester Scope of ap... | |
| Medical & Healthcare Powder Coatings | Introduction We are a Chinese factory with over 20 years of export experience, supplying premium coatings to hospitals, medical equipment manufact... | |
| Polyurethane based powder coating MT-PA020G White | Product Description MT-PA020G is a polyurethane based powder coating, formulated without TGIC and is designed for exterior exposure offering excel... | |
| Blue Matte Powder Coating | Introduction AttributeDetails CAS No. 53808-41-6 Place of Origin China Main Raw Material EPOXY Usage Furniture P... |
Same products
| Powder coating primer MT-Active EL140N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-Active is a powder coating... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer MT-Active EL193N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-Active is a powder coating pr... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ44TH | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ44TH is a high-performa... | |
| Powder coating primer containing zinc MT-PZ ALZ55N | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Overview MT-PZ ALZ55N is a high-performan... |














