150 Watt Polycrystalline Solar Panel Module for 12V Battery Charging
The Eco-Sources standard 150 Watt polycrystallinePV solar panelsare highly efficient with a robust design. A tempered glass coating and a sturdy aluminum frame ensure that our panels will withstand harsh road conditions and extreme weather conditions. Each panel is tested at the time of manufacture to conform to CE standards, so you can be sure that the panel output is exactly as described in its specification.
Features
1. High conversion efficiency 150-watt polycrystalline solar panel for RVs, cabins, homes, boats, back-up and remote power use. Perfect for 12-volt battery charging or multiple panels can be wired in series for 24/48-volt battery charging or for grid-tied applications
2. Easy to install with pre-drilled holes on the back of panels for fast mounting and securing. Each solar panel comes with 90cm 12awg cable with MC4 Male/Female quick connectors.
3. By-pass diodes are pre-installed in the waterproof IP-65 rated junction box to minimize power drop caused by shade and ensure excellent performance in low-light environments.
4. Corrosion-resistant aluminum frame for extended outdoor use, allowing the panels to last for decades as well as withstand high winds (2400Pa) and snow loads (5400Pa), Lightweight anodized aluminum frame and reinforced Safety and anti-reflection coated glass 3.2mm thick (tempered + patterned).
5. One year warranty, please feel free to contact us if there are any questions.
Specification
| Rated power | 150W |
| Voc | 22.41V |
| Vop | 17.9V |
| Short circuit current (Isc) | 9.87A |
| Working current (Iop) | 8.89A |
| Output Tolerance | ±3% |
| Temperate coefficient of Isc | (010+/- 0.01 )%/ ℃ |
| Temperate coefficient of Voc | – (0.38 +/-0.01 )%/ ℃ |
| Temperate coefficient of power Voc | -0.47%/℃ |
| Temperature range | -40℃to +80℃ |
| Frame | Heavy duty aluminum |
| SLA Battery Voltage | 12V |
| Dimensions (L x W x H)mm | SIZE 1 : 665*1450*35mm (26.3*57.3*1.38 in) |
| Dimensions (L x W x H)mm | SIZE 2 : 730* 1515*65 mm( 28.7*59.6*2.55in) |
| Weight | 28.7lbs(13KG) |
| Warranty | 25-year transferable power output warranty: 5-year/95% efficiency rate, 10-year/90% efficiency rate, 25-year/80% efficiency rate 5-year material and workmanship warranty |
在线联系供应商
Other supplier products
| Single Axis Solar Tracker Kit with 12V Linear Actuator | Thissingle axis tracker controllercan control the linear actuator to make the solar panel to follow the sunlight, Keep the solar panel always face ... | |
| 12 Volts 20 Watts Epoxy Solar Panel Kits with 10A PWM Charge Controller | The Eco-sources 20Wepoxy solar panel kitswith battery clips, can charge the 12V battery directly, it will output max 90% power on a sunny day. Wate... | |
| 12V 50Ah Sealed Lead Acid Deep Cycle Battery | 12V 50AHSealed lead acid batteryis one kind of updated maintenance-free battery with a valve-regulated structure for installing solar power. It can... | |
| 40W Semi-Flexible Monocrystalline Solar Panel For 12V Battery Charging | With its flexible design and 30-degree bend, the Eco-Sources40W semi-flexible solar panelcan be installed onto a variety of buildings and vehicles,... | |
| 1000W Auto Switch MPPT Solar Grid Tie Inverter Power Limiter | 1000W Grid Tie inverteris a compact unit, which directly converts direct current into alternating current for powering appliances and/or office equ... |
Same products
| 700W-720W HJT 210mm 132节双面半电池双玻璃单晶太阳能组件 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon & HJT N型太阳能组件 EPC或PPA太阳能发电厂项目 HJT技术结合吸杂工艺和μc-Si技术,确保更高... | |
| G12 15bb HJT单晶太阳能电池 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon和HJT, N型太阳能电池 单晶双面太阳能电池 HJT太阳能电池是由N型晶片制成的新一代优质双面太阳能电池模型,它结合了晶体... | |
| 90W单晶太阳能瓦 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:90W单晶太阳能瓦物理参数产品型号MS90DG-13e 1/2 MS75DG-13e 1/2MS78DG-13e 1/2颜色黑色红色(MSA10-202)灰色(MSA10-102)尺寸... | |
| 515W 520W柔性单晶太阳能电池板 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:515W 520W柔性单晶太阳能电池板特征:超轻:无玻璃模块重7.7公斤,比传统玻璃模块轻70%。快速安装:通过“快速粘合”安装,它不需要穿透,在屋顶上的时间减... | |
| 60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件特征● Macsun Solar生产的60节MS-SP6-60-BIPV单晶组件(功率输出300Wp至320Wp)最适合部署在... |
















