ECO-WORTHY 100W 12V Polycrystalline Solar Panel
Package Included
1pc 100W 12V Polycrystalline Solar Panel
USA, EU, Australia Stock, Usually Ships in 3 to 5 Business Days
The ECO-WORTHY 's 100W solar panel composed of multi-crystal solar cell with an efficiency of over 17%. All ECO-WORTHY rigid solar panels are constructed using a tempered glass front, EVA pottant and a PVF backing to provide maximum protection from the most severe environmental conditions. The entire laminate is framed in a heavy duty anodized aluminum frame to provide structural strength and ease of installation. This translates to both more wattage per square foot and lower mounting structure cost.
Features
1. Ideal Daily Output: 500W (depending on the availability of sunlight)
Basic component for off-grid solar panel system, caravan, RV, boat, Greenhouse solar panel system
2. Easy Installation with pre-drilled hole. each solar panel comes with 90cm 12awg cable with MC4 Male/Female quick connectors
3. By-Pass Diode minimized the impact of shade
4. Waterproof IP-65 Rated Junction Box: advanced water and dust proof level (complete protection against environmental particles and low-pressure water jets).
5. Resistance to Salt Corrosion and Humidity
6. Corrosion-resistant aluminum frame for extended outdoor use, allowing the panels to last for decades as well as withstand high winds (2400Pa) and snow loads (5400Pa),
7. Lightweight anodized aluminum frame and reinforced Safety and anti-reflection coated glass 3.2mm thick (tempered + patterned)
| Specification | |
| Ratedpower | 100W |
| Voc | 22.41V |
| Vop | 17.9V |
| Shortcircuitcurrent(Isc) | 6.2A |
| Workingcurrent(Iop) | 5.59A |
| OutputTolerance | ±3% |
| TemperatecoefficientofIsc | (010+/-0.01)%/℃ |
| TemperatecoefficientofVoc | -(0.38+/-0.01)%/℃ |
| TemperatecoefficientofpowerVoc | -0.47%/℃ |
| Temperaturerange | -40℃ to+80℃ |
| Frame | Heavydutyaluminum |
| Kindofglassanditsthickness | LowIron,hightransparencytemperedglassof3.2mm |
| SLABatteryVoltage | 12V |
| Dimensions(LxWxH)mm | 1000x665x35mm |
| Weight | 19.85lbs(9Kg) |
| Warranty | 5-year/95%efficiencyrate 10-year/90%efficiencyrate; 25-year/80%efficiencyrate 5-yearmaterialandworkmanshipwarranty 25-yeartransferablepoweroutputwarranty |
在线联系供应商
Other supplier products
| ECO-WORTHY 100W 12V Polycrystalline Solar Panel | Package Included 1pc 100W 12V Polycrystalline Solar Panel USA, EU, Australia Stock, Usually Ships in 3 to 5 Business Days The ECO-WORTHY 's 100W... | |
| ECO-WORTHY 500W 12V Off Grid Wind & Solar Hybrid System | Package Included 1pcs100W Poly Solar Panel1pcWind Turbine Generator1pc turbine hybrid controller (which can connect to solar panel & wind gene... | |
| ECO-WORTHY 400W off Grid Solar Kit: 4pcs 100W Solar Panels & Combiner Box & 60A Solar Controller &100aH 12V battery RV | Package Included: 4pcs 100W poly solar panel 1pc 6-string PV combiner box 1pc 100aH battery with battery box 1pc 60A solar charge controller 2pcs 5... | |
| ECO-WORTHY 5W 18V Solar Panel Kit for RV Car Motorcycle Battery Trickle Charger | Package Included 1 pc 5W 18V solar trickle charger with 0.5m cord. 1 pair alligator clip adapter with 0.5m cord 4 pcs PVC suckers It Usually Sh... | |
| ECO-WORTHY 2"-18"(50mm-450mm) Stroke Linear Actuator 1000N 12V 10mm/s | Package Included 1pc stroke linear actuator, model as you select ECO-WORTHY Stroke Linear Actuator 1000N 12V 14mm/s ECO-WORTHY 's linear actuato... |
Same products
| 700W-720W HJT 210mm 132节双面半电池双玻璃单晶太阳能组件 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon & HJT N型太阳能组件 EPC或PPA太阳能发电厂项目 HJT技术结合吸杂工艺和μc-Si技术,确保更高... | |
| G12 15bb HJT单晶太阳能电池 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon和HJT, N型太阳能电池 单晶双面太阳能电池 HJT太阳能电池是由N型晶片制成的新一代优质双面太阳能电池模型,它结合了晶体... | |
| 90W单晶太阳能瓦 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:90W单晶太阳能瓦物理参数产品型号MS90DG-13e 1/2 MS75DG-13e 1/2MS78DG-13e 1/2颜色黑色红色(MSA10-202)灰色(MSA10-102)尺寸... | |
| 515W 520W柔性单晶太阳能电池板 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:515W 520W柔性单晶太阳能电池板特征:超轻:无玻璃模块重7.7公斤,比传统玻璃模块轻70%。快速安装:通过“快速粘合”安装,它不需要穿透,在屋顶上的时间减... | |
| 60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件特征● Macsun Solar生产的60节MS-SP6-60-BIPV单晶组件(功率输出300Wp至320Wp)最适合部署在... |















