ECO-WORTHY 25W 12V Off Grid Solar Panel System
Package Included:
1. 1pc 25w poly solar panel with 1m cable
2. 1pc 3A 12V/24V solar charge controller
3. 2m extension cable with battery clips
Features:
25W 12V polycrystalline solar panel system photovoltaic solar panel for small home lighting system, RV, cabin, telecom station, any 12V DC load package included.
1. Can be applied to vary DC appliance, Ideal for everyday use
2. High-efficiency solar cells, small in size and easy to take
3. Water-proof solar panel with long-lasting aluminum frame provides over 20 years lifespan
4. 3A 12V/24V PWM charge controller, overcharge and over discharge protection for the battery
5. Battery clips with 2m extension wire, easy and convenient for operation
Specification:
1. 25w poly solar panel
| Specification | |
| Ratedpower | 25W |
| Voc | 22.41V |
| Vop | 17.9V |
| Shortcircuitcurrent(Isc) | 1.54A |
| Workingcurrent(Iop) | 1.4A |
| Outputtolerance | ±3% |
| TemperatecoefficientofIsc | (010+/-0.01)%/℃ |
| TemperatecoefficientofVoc | -(0.38+/-0.01)%/℃ |
| TemperatecoefficientofpowerVoc | -0.47%/℃ |
| Temperaturerange | -40℃ to+80℃ |
| Frame | Heavydutyaluminum |
| Kindofconnection | waterproofjunctionbox,canbecustomized |
| Guaranteeofpower | 90%within10years80%within25years |
| Kindofglassanditsthickness | LowIron,hightransparencytemperedglassof3.2mm |
| SLABatteryVoltage | 12V |
| Dimensions(LxWxH)mm | 520*365*18(20.47*14.37*0.71in) |
2. 3A solar charge controller
| Specification | ||
| TechnicalParameter | 12V | 24v |
| Maxchargecurrent | 3A | 3A |
| Maxloadcurrent | 6A | 6A |
| Over-dischargeprotection | 10.8V(±0.2V) | 21.6V |
| Reset | 12V(±0.2V) | 24V(±0.2V) |
| Overchargerprotection | 14.5V/29V | 14.5V/29V |
| FloatCharge | 13.8V(±0.2V) | 27.6V(±0.2V) |
| Temperaturecompensation/℃ | -27 | -27 |
| Self-consumption | 1.5mA | 3mA |
| Waterproof | IP22 | IP22 |
| Operatingtemperature | -20to+60℃ | -20to+60℃ |
| LEDchargingindicator | Yes | Yes |
Application
The 25W solar panel system widely applied to DC LED lights, battery, camping, picnic and other uses. The solar panel is with good resistance to climate, preventing wind, hail. It can effectively resist corrosion of moisture and salt fog and can produce highly efficient power and energy.
Maintainance
1. Connection Order
First step: Connect the battery to the solar charge controller.
Second step: connect the solar panel to the controller.
The last step: connect the load to the controller.
2. Disconnect Order
First step: disconnect the load with solar charge controller.
Second step: disconnect the controller with solar panel.
Last step: disconnect the batter with the solar charge controller.
3. Cleaning Panels
Use warm water and a soft sponge or cloth to clean your panel and keep the controller dry.
在线联系供应商
Other supplier products
| ECO-WORTHY Single Axis Solar Panel Tracker 340lbs 12 Volt DC for Solar Tracking | Package Included 1pc 18inch linear actuator with 2pcs bracket (12V option)1pc single axis solar tracker controller EU, Australia, China Stock Usu... | |
| ECO-WORTHY 100W 12V Monocrystalline Solar Panel | Package Included 1pc 100W 12V monocrystalline solar panel Only in EU Stock Usually Ships in 3 to 5 Business Days This ECO-WORTHY 's 100W solar p... | |
| ECO-WORTHY 40W Semi-Flexible Monocrystalline Solar Panel | Package Included: 1 pc40W semi-flexible Monocrystalline solar panel with 1.4m cables( 1.5mm2 16AWG solar cables) ECO-WORTHY 40W Semi-Flexible Mon... | |
| ECO-WORTHY Solar Combiner Box with Circuit Breakers - 6-String PV Enclosure - 10A Breakers | Package Included: 1pc ECO-WORTHY PV Combiner Box1pc User Manual USA/EU/AU/Asia Usually Ships in 5 to 8 Business Days ECO-WORTHY Pre-wired 6-Stri... | |
| ECO-WORTHY 100-240VECO-WORTHY 100-240V ( 700) Automatic TV Lift Mount Bracket for 20"-57" LCD Flat TV W/ Controller ( 700) Automatic TV Lift Mount Bracket for 20"-57" LCD Flat TV W/ Controller | Package Included 1 pc remote control (RF)1 set 700mm adjustable lifter1 set TV mounting bracket China Stock Usually Ships in 5 to 7 Business Days... |
Same products
| 700W-720W HJT 210mm 132节双面半电池双玻璃单晶太阳能组件 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon & HJT N型太阳能组件 EPC或PPA太阳能发电厂项目 HJT技术结合吸杂工艺和μc-Si技术,确保更高... | |
| G12 15bb HJT单晶太阳能电池 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon和HJT, N型太阳能电池 单晶双面太阳能电池 HJT太阳能电池是由N型晶片制成的新一代优质双面太阳能电池模型,它结合了晶体... | |
| 90W单晶太阳能瓦 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:90W单晶太阳能瓦物理参数产品型号MS90DG-13e 1/2 MS75DG-13e 1/2MS78DG-13e 1/2颜色黑色红色(MSA10-202)灰色(MSA10-102)尺寸... | |
| 515W 520W柔性单晶太阳能电池板 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:515W 520W柔性单晶太阳能电池板特征:超轻:无玻璃模块重7.7公斤,比传统玻璃模块轻70%。快速安装:通过“快速粘合”安装,它不需要穿透,在屋顶上的时间减... | |
| 60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件特征● Macsun Solar生产的60节MS-SP6-60-BIPV单晶组件(功率输出300Wp至320Wp)最适合部署在... |
















