ECO-WORTHY 160W Flexible Solar Panel Battery Charge 18V 90cm Cable MC4 Connector For RV
Package Included:
1pcs 160W flexible mono solar panel.
USA/ UK/AU/AsiaUsually Ships in 5 to 7 Business Days
The Eco-Worthy series of flexible solar panel is one important part of main products. It's high conversion efficiencies, easy installation and hand. It's widely used in any large or small on-gird/off-grid solar power stations, building roof-top, boat, RV.
1. Powerful: Max power up to 160W.1kw daily output.
2. High efficient mono-crystalline silicon cells with 22.5% efficiency.
3. Advanced technology back contact cells.
4. Reverse discharging function.
5. Water-proof IP67 rated,the junction box is sealed and waterproof.
6. The plastic back sheet can be curved to a maximum 30-degree arc.
7. Sustainable power sources for your car batteries, car, RV, boat, ship, aircraft, satellites, space stations.
8. Outstanding electrical performance under high temperature and low irradiance conditions.
.jpg)
| Specification | |
| Model | ECOL02AM160-1 |
| Relatedpower | 160W |
| Max.powerCurrent(Imp) | 9.06A |
| Shortcircuitcurrent(Isc) | 9.60A |
| Max.powervoltage(Vmp) | 17.7V |
| Opencircuitvoltage(Voc) | 20.68V |
| SolarCellEfficiency | ≥16.8% |
| MaximumSystemVoltage | DC300V |
| OutputTolerance | ±3% |
| TestCondition | AM=1.5,E=1000W/㎡,Tc=25°C |
| Dimensions(LxWxH)mm | 1335*670*2mm |
| NETWeight(KG) | 2.3kg |
Applications
It's widely used in any large or small on-gird/off-grid solar power stations, building roof-top, boat, RV.
在线联系供应商
Other supplier products
| ECO-WORTHY 2"-18"(50mm-450mm) Stroke Linear Actuator 1000N 12V 10mm/s | Package Included 1pc stroke linear actuator, model as you select ECO-WORTHY Stroke Linear Actuator 1000N 12V 14mm/s ECO-WORTHY 's linear actuato... | |
| ECO-WORTHY 160W 12V Polycrystalline Solar Panel | Package Included 1pcs 160W 12V Polycrystalline Solar Panel Only in USA Stock Which Usually Ships in 3 to 5 Business Days ECO-WORTHY 160W 12V Pol... | |
| ECO-WORTHY Pure Water Distiller 750W 220V 4L Water Purifier Filter Dental Medical Hospital | Package Included 1 pc Distiller 1 pc Water Bottle 1 pc Bottle Cap 1 pc Filter 1 pc Main Power Cord 1 pc Chamber Cleaning Powder 1 pc Activat... | |
| ECO-WORTHY 100W 12V Monocrystalline Solar Panel | Package Included 1pc 100W 12V monocrystalline solar panel Only in EU Stock Usually Ships in 3 to 5 Business Days This ECO-WORTHY 's 100W solar p... | |
| ECO-WORTHY 5W 18V Solar Panel Kit for RV Car Motorcycle Battery Trickle Charger | Package Included 1 pc 5W 18V solar trickle charger with 0.5m cord. 1 pair alligator clip adapter with 0.5m cord 4 pcs PVC suckers It Usually Sh... |
Same products
| N-Type 215KLAA-100PLAA Liquid Cooling Energy Storage System | 卖方: ZHONGYU SUN INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD | N-Type 215KLAA-100PLAA Liquid Cooling Energy Storage System HIGHLYINTEGRATED Highenergy-density... | |
| N-Type SEI Hybrid Inverter series 8kw-12kw | 卖方: ZHONGYU SUN INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD | N-Type SEI Hybrid Inverter series 8kw-12kw N-Type SEI is a Hybrid Solar Inverter. With a capacit... | |
| 36v MPPT Solar Charge Controller | 卖方: Shenzhen Ipandee New Energy Technology Co., Ltd. | A 36 volt solar panel charge controlleris a device that is used to regulate the charge of a 36V s... | |
| Solar Panel | 卖方: Guangzhou Anern Energy Technology Co., Ltd | Solar cell modules, also called solar power panels, are the core part of solar power generation s... | |
| Type2-Type1 EV Charging Cable | 卖方: Hangzhou Jiayuan Import And Export Co., Ltd | The cable conforms to IEC & SAE Standard (EU & USA) of EV Charging, suits Electric Vehicl... |
















