Grewin Overhead Line Fault Indicator LED Alarm
Tianjin Grewin Technology Co.,ltd, who always pay great attention to its business philosophy "Quality and Honesty First". Grewin is specialized in the design and manufacture of wound components such as transformer,current sensors, chokes etc . windely used in communications,electronics,meters,industrial control,medical equipments and other fields.We are also a provider of power meters and instruments locators. 85% of its products exported to America, Europe, and Asia etc. We have passed ISO9001,CE,CB,SGS approval and IEC report and developed good cooperative relationship with valued customers around product quality and value-added service along with the fast efficient solution.Grewin has won a lot of customer's praise.
Name:OverheadLineFaultIndicator
Certification:
WehaveabtainedVDE,UL,CE,ROHS,ISO9000ApproalandSGSAuditSupplierinChina,Weguaranteequalityisthefirst.
Productdescription:
Built-inbatteryandpowersupplyfromtheline
Detectshortcircuit,earthfaultandlinecurrentrunningstatus
Threealarmingmethods:localdaytimeturnoveralarm,LEDalarminnightandoptionalremoteGPRS/GSM
Mainfunction:
Automaticreset
Theindicator'sresettime1-48hours(canbesetonline),Orthelocal/remoteflopreset(FlopwiththeLeddisplay)
Power
Theindicatorismadewiththenewmaterialandspecialcircuitdesigned,throughlimitinggroovetoreducepermeabilityandvortexenergyconsumptiononthemedia,Whenthelines'loadcurrentexceeds7A,theindicatorbegantotakepower
Short-circuitcriterion
Theindicatorjudgestheshort-circuitbythestandardquick-break,oversettingcurrent,parametersbesetinreal-timeitcansuppresstheinrushcurrentandpowerfeedback,ensureaconsistentwiththetransformersubstation.Itcanbesetasadaptiveloadcurrentovercurrentmutationcriterion,alsobesetasadaptiveloadcurrentshortcircuitovercurrentmutationcriterion.
Alarmfunction:
Localdaytimeturnoveralarm,LEDalarminnight
Specification
| battery | 5.4~6.5Ah/3.6Vonelong-lifelithiumbatteries |
| Takeelectricpower | 50uA-20mA/3.6V(Correspondstoaloadcurrent7A~600A) |
| Staticaveragepowerconsumption | ≤40uA/3.6V(RFinthestateofwaitingtoreceiveparametersandcommand) |
| Dynamicaveragepowerconsumption | ≤50uA/3.6V(RFsenddataonceper5minutes), ≤60uA/3.6V(RFsenddataonceperminutes), |
| Availablewirediameter | 0~40mm(Insulatedwire,barewire) |
| Availableloadcurrent | 0~600A(Default),0~100A,0~2000A,0~4000A |
| Quick-breakOvercurrentDelay |
0~9.99S,Stepping0.01s(WirelessandremoteGPRSonlinecanadjusttheparameters) |
| Quick-break,overcurrentsettings | 0~700A(Phasesequence0~4000A/Zerosequence0~70A),Stepping1A(WirelessandremoteGPRSonlinecanadjusttheparameters) |
| Maximumearthimpedance | 500Ω |
| Maximumshortcircuitcurrent | 40KA |
| Communicationdistance | 30~100m(11dbm,Openarea),100~300m(20dbm,Openarea) |
| Communication | mode420~440MHZ,canbedividedinto10~20Wirelessband,Eachband64-speedautomaticfrequencyhopping,bidirectionalcommunication |
| VoltageLinearity | Betterthan±5% |
| Current | Accuracy±1%(RatedCurrent100A)or±1A(Loadcurrent<20A) |
| Ambienttemperature | -35ºC~70ºC |
| Protectionclass | IP65 |
| Timesofaction | >5000times |
| Relativehumidity | ≤95% |
| OperatingAltitude | ≤2000m |
| Weight | ≤500g |
| Life | ≥10years |
| Maximumwindvelocity | 35m/s |
| Seismicity | 0.1g |
| Visualangle | 360° |
contactinformation:
Amy
Tianjin Grewin Technology Co.,Ltd.
Web: or
TEL:
在线联系供应商
Other supplier products
| Grewin EE-25-1EE-25-2 EE-25-3 Ee Core h f transformer for Motor driver FOB Reference Price:Get Latest Price | Features: With low leakage inductance With high efficiency With high frequency High magnetic flux Strong anti-interference Low loss magnetic mat... | |
| Efd Size High Frequnency Transformer for Visual Equipment | We have passed ISO9001,CE,SGS approval and IEC reportEFD type Transformer Parameters Model Pin Dimension A B C D E EFD-12 ... | |
| RCI-600P Electric cable fault locator underground pipe and cable locator | BEFORE USING For different countries and zones, we try to offer differentuser settings for choice.Now the power system frequency and depth measurem... | |
| Grewin Electrical Supply Toroidal Transformer with ISO9001: 2015 | We have passed ISO9001:2015,CE,SGS approval and IEC report 1.Technical parameters Power Input Voltage(V) Output Volta... | |
| 500V Waterproof Power Toroidal for Garden Light | We have passed ISO9001:2015,CE,SGS approval and IEC reportMain parameters:Input Voltage:AC 220V 230v 110v (Define the voltage)Output voltage:AC 12... |
Same products
| ACREL AID150 ALARM AND DISPLAY DEVICE | 卖方: Jiangsu Acrel Electrical Manufacturing Co., LTD. | The AID150 insulation monitoring device schneideris designed for visual and audible indication of... | |
| ACREL ANSVG STATIC VAR GENERATOR | 卖方: Jiangsu Acrel Electrical Manufacturing Co., LTD. | ANSVG series of reactive power and harmonic hybrid compensation devices are connected in parallel... | |
| The Working Principle of Active Power Filter | 卖方: Jiangsu Acrel Electrical Manufacturing Co., LTD. | Active power filter is a new type of power electronic device used to dynamically suppress harmoni... | |
| ACREL PZ72L-DE MULTIFUNCTION DC ENERGY METER | 卖方: Jiangsu Acrel Electrical Manufacturing Co., LTD. | PZ series intelligent DC atorch electric energy meteris designed for applications such as DC pane... | |
| ACREL DTSD1352-C SOLAR INVERTER SMART METER | 卖方: Jiangsu Acrel Electrical Manufacturing Co., LTD. | Acrel sungrow smart meterDTSD1352 din rail type multi-function energy meter is an intelligent ins... |

















