45A PWM Solar Charge Controller 12V/24V Auto-Detect Regulator
InPWM solar charge controller, the current from the solar panel tapers according to the battery’s condition and recharging needs. When a battery voltage reaches the regulation set point, the PWM algorithm slowly reduces the charging current to avoid heating and gassing of the battery, yet the charging continues to return the maximum amount of energy to the battery in the shortest time.
Features
1. High quality, reliable and economically priced charge controller
2. PWM charge controller is a good low-cost solution for small systems
3. Electronic protection: Over charge, over discharge, overload and short circuit protection
4. Tiny self-consumption (2mA-12V/4mA-24V)
5. 3-stage charging algorithm, impulsive charge, bulk charge, floating charge
6. Built-in light sensor, suitable for a periodic discharge system such as solar street lights, solar pumps etc, the solar panels
7. 1 Year Warranty
Specification
| Maximum charging current : | 45A |
| Maximum loading current : | 45A |
| Rated voltage : | 12/24v |
| Temperature compensation: | -4.7mv/cell· °C |
| Charging circuit voltage : | <200mv |
| Environment temperature : | -15 °C ~ +60 °C |
| Working tacitly approved : | charge off voltage 13.7v/27.4v |
| Load off voltage | 10.5v/21v |
| MAX Solar panel | 772W/1500W |
| Waterproof Class | IP22 |
| Load on voltage | 12.6v/25.2v |
在线联系供应商
Other supplier products
| 120W 12V Portable Polycrystalline Folding Solar Panel Kit | The Eco-Sources 120 Watt 12 Volt portablepolycrystalline solar suitcaseis an entire solar power system incorporated into a single, compact package.... | |
| 12V 100AH Sealed Lead Acid Solar Power Storage Battery | The Eco-Sources 12V 100AH sealedlead acid solar batteryhas a brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging... | |
| 150 Watt Polycrystalline Solar Panel Module for 12V Battery Charging | The Eco-Sources standard 150 Watt polycrystallinePV solar panelsare highly efficient with a robust design. A tempered glass coating and a sturdy al... | |
| 5W High Quality Epoxy Resin Encapsulation Solar Panels | The Eco-sources series of5W epoxy solar panelhas been traditionally used for solar lights, solar toys, solar educational kits for kids and students... | |
| DC 12 Volt 12 Inch Stroke Heavy Duty Linear Actuator | Linear actuatorsare actuators which create motion in a straight line. Unlike a motor, which creates circular motion, a linear actuator can be used ... |
Same products
| Made in China temperature controller WK-P2T(TH) for thermal power plant | 卖方: DONGFANG YOYIK (DEYANG) ENGNIEERING CO; LTD | "Made in China temperature controller WK-P2T(TH) for thermal power plant Dongfang Yoyik Engineeri... | |
| Temperature Controller | 卖方: Tinko Instrument (Suzhou) Co., Ltd. | Tinko temperature controller industrialcan improve process efficiency, product quality and minimi... | |
| Sequence Valve Gate Controller | 卖方: Tinko Instrument (Suzhou) Co., Ltd. | Tinko hydraulic valve gate controllerenables control of valve gate flow sequence and timing for p... | |
| TSC-02 Stand Alone Controller | 卖方: Tinko Instrument (Suzhou) Co., Ltd. | Tinko TSC-02 integrated dual zone temperature controlleris suitable for small mold. The portable ... | |
| TSC-01 Stand Alone Controller | 卖方: Tinko Instrument (Suzhou) Co., Ltd. | Tinko TSC-01 integrated single zone hot runner temperature controller is suitable for small mold.... |




















