Powder coatings for Automotive trim parts MT-A2201/MT-YN218GF /
WA:+86 132 6275 2056
WEB: std-coatings.com
Product Description
MT-A2201 powders can be used for pillars and appliqués, roof racks, grille guards, bumpers, hitches, mirror housings, and wiper arms all require protection from the environment as well as being visually harmonious with the overall design of a vehicle. MT-A2201 powders are super durable (> two years Florida) and answer to the requested performance level specified by the OEMs.
Powder Properties
| Chemical Type | Polyester super-durable |
| Area of usage | Automotive trim parts |
| Particle Size Distributon | Custom manufactured |
| Appearance | Smooth, matt |
| Colour | Black BMW YA 45 |
| Gloss (60°) | 15 - 21 GU |
| Density (g/cm3) | 1.45 ± 0.05 |
| Stoving schedule | 15 minutes at 200°C (time at object temperature) |
| Application | Electrostatic |
| Storage Stability | under dry, cool (<25°C) conditions, at least 24 months from production date |
Test Conditions
The results are based on mechanical and chemical tests which (unless otherwise indicated) have been carried out under laboratory conditions and are given for guidance only. Actual product performance will depend upon the circumstances under which the product is used.
| Substrate | Steel panels, Aluminium |
| Pretreatment | Bonder (WH/60/OC) iron phosphate, Bonder (722/W/OF) |
| Film thickness | 70 µm |
| Cure schedule | 10 minutes 200°C |
Mechanical Tests
|
Adhesion |
DIN EN ISO 2409 | Gt 0A |
| Erichsen Cupping | DIN EN ISO 1520 | ≥ 2 mm |
| Impact | ASTM D 2794 | ≥ 20 ip (direct) |
Pre-treatment
Steel surfaces to be coated must be clean and free from grease. For maximum protection it is essential to pre-treat components prior to the application of MT-A2201. Iron Phosphate and Zinc Phosphate of ferrous metals improve corrosion resistance. Aluminium parts require a chromate or chrome-free conversion pre-treatment.
Application
MT-A2201 powders can be applied by manual or automatic electrostatic spray equipment. It is recommended that for consistent application and appearance product be fluidized during application. Unused powder can be reclaimed using suitable equipment and recycled through the coating system.
在线联系供应商
Other supplier products
| Indoor Metal Furniture Powder | Introduction Made of polyester resin and epoxy resin as the main base materials, it combines the excellent decorative properties, mechanical prope... | |
| Epoxy Zinc-Rich Powder Coating | Introduction Product SegmentationApplication Fields Epoxy Zinc-Rich Powder Coating Wind power, transportation infrastructure, co... | |
| Deheptanizing octanizer inhibitor STD-22 | Deheptanizing octanizer inhibitor STD-22 not only has antioxidant and polymerization inhibition effects, but also has a cleaning and dispersing eff... | |
| Powder Coatings Exclusive Use for Aluminum Profile | Features: -Excellent weatherability ,good mechanical properties -good resistance to boiling ,excellent corrosion resistance -good resistance to ... | |
| Argon (Ar) | Introduction Argon (Ar) is a noble gas known for its inertness and non-reactivity, making it an essential resource in various industrial, scientif... |
Same products
| Powder coatings for automotive interior parts MT-A2201/MT-YN203GF | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-A2201 powders can be used ... | |
| Powder coatings for Automotive trim parts MT-A2201/MT-YN218GF / | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-A2201 powders can be used ... | |
| Powder coatings for Automotive trim parts MT-A2201 /MT-YZ108GF | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT- A2201 clearcoats can be u... | |
| Powder coatings for Automotive trim parts MT-A2201/MT-YZ204I | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | Product Description MT- A2201 clearcoats can be used for pillars and appliqués, roof rack... | |
| Basecoat powder coating MT-A2204/MT-MW188I | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-A2204 basecoat comes in an... |













