Powder coatings for automotive interior parts MT-A2201/MT-YN203GF
WA:+86 132 6275 2056
WEB: std-coatings.com
Product Description
MT-A2201 powders can be used for pillars and appliqués, roof racks, grille guards, bumpers, hitches, mirror housings, and wiper arms all require protection from the environment as well as being visually harmonious with the overall design of a vehicle. MT-A2201 powders are super durable (> two years Florida) and answer to the requested performance level specified by the OEMs.
Powder Properties
| Chemical Type | Polyester super-durable |
| Area of usage | Automotive trim parts |
| Particle Size | Custom manufactured |
| Appearance | Smooth, matt |
| Colour | Black VW L-03C |
| Gloss (60°) | 10 - 15 GU |
| Density (g/cm3) | 1.40 ± 0.05 |
| Stoving schedule | 10 minutes at 200°C (time at object temperature) |
| Application | Electrostatic |
| Storage Stability | under dry, cool (<25°C) conditions, at least 24 months from production date |
Test Conditions
The results are based on mechanical and chemical tests which (unless otherwise indicated) have been carried out under laboratory conditions and are given for guidance only. Actual product performance will depend upon the circumstances under which the product is used.
| Substrate | Steel panels, Aluminium |
| Pretreatment | Bonder (WH/60/OC) iron phosphate, Bonder (722/W/OF) |
| Film thickness | 70 µm |
| Cure schedule | 10 minutes at 200°C |
Mechanical Tests
|
Adhesion |
DIN EN ISO 2409 | Gt 0A |
| Erichsen Cupping | DIN EN ISO 1520 | ≥ 3 mm |
| Impact | ASTM D 2794 | ≥ 20 ip (direct |
Pre-treatment
Steel surfaces to be coated must be clean and free from grease. For maximum protection it is essential to pre-treat components prior to the application of MT-A2201. Iron Phosphate and Zinc Phosphate of ferrous metals improve corrosion resistance. Aluminium parts require a chromate or chrome-free conversion pre-treatment.
Application
MT-A2201 powders can be applied by manual or automatic electrostatic spray equipment. It is recommended that for consistent application and appearance product be fluidized during application. Unused powder can be reclaimed using suitable equipment and recycled through the coating system.
在线联系供应商
Other supplier products
| Architectural aluminium powder coating MT-D2525 Gloss/ Satin/ Matt | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-D2525 Gloss/ Satin/ Matt is a range of durable powder coatings specially for... | |
| Pure polyester/TGIC powder coating | Product description This series of products uses saturated polyester resin and TGIC curing agent as the main base material to make thermosetting p... | |
| Artistic powder coatings | Introduction Artistic powder coatings are a unique type of decorative coatings that offer a wide range of visual effects and textures. Unlike trad... | |
| Flat matte MT-04982008 | Introduction No. MT-049/82008 Color Matte black Surface Flat matte System Polyester/049 Scope of application Fu... | |
| Powder coating primer MT-Active EL140N | Product Description MT-Active is a powder coating primer, totally free from Zinc. It is designed to give enhanced corrosion protection of mild ste... |
Same products
| Powder coatings for automotive interior parts MT-A2201/MT-YN203GF | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-A2201 powders can be used ... | |
| Powder coatings for Automotive trim parts MT-A2201/MT-YN218GF / | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-A2201 powders can be used ... | |
| Powder coatings for Automotive trim parts MT-A2201 /MT-YZ108GF | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT- A2201 clearcoats can be u... | |
| Powder coatings for Automotive trim parts MT-A2201/MT-YZ204I | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | Product Description MT- A2201 clearcoats can be used for pillars and appliqués, roof rack... | |
| Basecoat powder coating MT-A2204/MT-MW188I | 卖方: Standard International Group (HK) Limited | WA:+86 132 6275 2056 WEB: std-coatings.com Product Description MT-A2204 basecoat comes in an... |














