Honzhan HZ-UVA3-6C Digital UV LED flatbed printer A3 size
UV printeris combinedinkjet printing and LED UV curing, printed image can be dry directly after UVledlight curing,let the image directly print on material surface and image has embossed effect.
Can print on any material,like wood, metal, PVC, card, shell, crystal, ceramics, glass, plastic etc.
printer specification:
| Model | HZ-UVA3-6C |
| Printer head | Epson R1390 or Epson R1400 printhead |
| Printingprocess | Micro Piezo 90 nozzles*6 colors |
| MinimumInkDropletSize | 1.5Picoliters |
| PrintResolution | 5760*1440dpi |
| Printer platform size | 320*800mm |
| printing working size | 280*600mm |
| PrintThickness | 0 -180mm |
| UV lamp power | ≤100W, multi-gradesselectiveadjustment |
| Print Speed | Print a A4 size image needs3 minuteswith high resolution |
在线联系供应商
Other supplier products
| Honzhan HZ-6090 Advertising CNC Router Wood CNC engraving machine | Advertising CNC Router HZR6090 Applicable Materials:Wooden door and furniture decoration, wooden crafts processing, electronic product, instrument ... | |
| HZ-DTGA3-6C T-shirt garment DTG printer A3 size | Printer Introduce: T-shirt Printerasknown as Direct to Garment Printer (DTG) printer, it is a machinethat directly prints ink on garments.Its perfo... | |
| Honzhan HZ-1290 HZ-1390 Laser engraving and cutting machine 1200*900mm 1300*900mm | Applicable Materials:Non-metal materials: cloth, leather, acrylic glass, acrylic, plastic, rubber, tiles, wood, bamboo products, fur, paper and cer... | |
| 4 Axis CNC Router with Rotary attachment HZ-R1325 | CNC RouterHZR-1325R with rotary axis Main features: Shandong HONZHAN CNC Router HZR-1325R with rotary axis is one of the most popular models for ma... | |
| ATC Automatic Tool Changer Woodworking CNC Router Honzhan HZ-ATC1325 | This CNC router have automatic tool changer, automatic vacuuming, automatic positioning, automatic oiling functions. Applicable to many kinds of wo... |
Same products
| 8 Printheads Leather Printer | 卖方: Guangdong Xintai Intelligent Technology Co., Ltd | Suitable for leather bags, electronic leather caese, home textile decorative paintings, leather s... | |
| 3 Printheads T-Shirt DTG Printer | 卖方: Guangdong Xintai Intelligent Technology Co., Ltd | 3 Printheads T-Shirt DTG Printeris suitable for cotton T-Shirts, hoodies, denim, canvas bags, etc... | |
| 2 Printheads 60cm DTF Printer | 卖方: Guangdong Xintai Intelligent Technology Co., Ltd | This2 Printheads 60cm DTF Printeris Suitable for cotton T-shirts, hoodies, denim, canvas bags, ca... | |
| 8 Printheads Sublimation Printer | 卖方: Guangdong Xintai Intelligent Technology Co., Ltd | Emphasizing detais and selecting high-quality materials to offer better output Fabric & Text... | |
| 2/4 Printheads Sublimation Printer | 卖方: Guangdong Xintai Intelligent Technology Co., Ltd | This type ofsublimation digital printerEmphasized detais and selecting high-quality materials to ... |
















