100 Watt 12 Volt Monocrystalline High-Efficiency Foldable Solar Panel
The Eco-Sources 100 Watt 12 Voltmonocrystalline foldable solar panelis an entire solar power system incorporated into a single, compact package. This lightweight suitcase includes two 50 Watt monocrystalline solar panels, one water-proof solar controller with LED light indications, 12V/24V autumn detect, protect the battery, one 3m(default) or 5m cable with a positive and a negative alligator clamp for easy connection to the battery, and protective casing for safe portability.
Features
1. Easy Operation: open up the folding solar panel, face the sun, battery clips allows for simple connection to the battery.
2. Pre-installed controller and Pre-wired for 12V battery charging, you don’t have to add extra controller.
3. With handle, convenient to carry.
4. Waterproof IP-65 Rated Junction Box: Advanced water and dust proof level (complete protection against environmental particles and low-pressure water jets).
5. Resistance to salt corrosion and humidity.
6. Corrosion-resistant aluminum frame for extended outdoor use, allowing the panels to last for decades as well as withstand high winds (2400Pa) and snow loads (5400Pa), Lightweight anodized aluminum frame and reinforced safety and anti-reflection coated glass 3.2mm thick (tempered + patterned).
Specification
| Related power | 100W |
| Vop | 17.9V |
| Working current (Iop) | 5.59A |
| Output Tolerance | ±3% |
| Temperate coefficient of Isc | (010+/- 0.01 )%/ ℃ |
| Temperate coefficient of Voc | – (0.38 +/-0.01 )%/ ℃ |
| Temperate coefficient of power Voc | -0.47%/℃ |
| Temperature range | -40℃ to +80℃ |
| Frame and leg | Heavy duty aluminum |
| SLA Battery Voltage | 12V |
| Dimensions (L x W x H)mm | 690*510*73mm(27.3*20.16*2.9in) |
| Weight (kgs) | 11.9kgs(26.25lbs) |
Application
These foldable solar panels are ideal for hiking, camping, and military use, off-grid solar panel system, caravan, RVs, boat, Greenhouse solar panel system, solar pump watering system etc.
Notes
1. Unfold the solar panel, expose the solar panel to the south(inclination angle from 15-30 degree),
2. Connect the appliance to the load terminal of the connector
3. Connect the male weather pack connector with alligator clips to the female weather pack connector from the controller
4. Clamp red and black alligator clips to positive and negative ends of the battery respectively.
在线联系供应商
Other supplier products
| 12V 50Ah Sealed Lead Acid Deep Cycle Battery | 12V 50AHSealed lead acid batteryis one kind of updated maintenance-free battery with a valve-regulated structure for installing solar power. It can... | |
| Semi-flexible 100 Watt 12V Solar Panel with High-Efficiency Monocrystalline Solar Cell | The Eco-Sources 100WSemi-Flexible Solar Panelis suitable for many applications, such as charging batteries in vehicles and boats, off-grid househol... | |
| 400W Off-Grid Monocrystalline Solar Panel Starter Kit | The Eco-Sources 400Wsolar panel starter kitis perfect for new customers wanting to get a start in the solar system. The Starter Kit is great for of... | |
| 10 Watts 12 Volts Epoxy Solar Panel Module for Car RV Battery Charging | The Eco-sources series of the10W epoxy solar panelhas been traditionally used for solar lights, solar toys, solar educational kits for kids and stu... | |
| 100W 12V Off-Grid Monocrystalline Portable Folding Solar Panel Suitcase | This100Wfoldable solar panelis made up of monocrystalline solar cells, which give you one of the most efficiency per space. It’s a suitcase-s... |
Same products
| 700W-720W HJT 210mm 132节双面半电池双玻璃单晶太阳能组件 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon & HJT N型太阳能组件 EPC或PPA太阳能发电厂项目 HJT技术结合吸杂工艺和μc-Si技术,确保更高... | |
| G12 15bb HJT单晶太阳能电池 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon和HJT, N型太阳能电池 单晶双面太阳能电池 HJT太阳能电池是由N型晶片制成的新一代优质双面太阳能电池模型,它结合了晶体... | |
| 90W单晶太阳能瓦 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:90W单晶太阳能瓦物理参数产品型号MS90DG-13e 1/2 MS75DG-13e 1/2MS78DG-13e 1/2颜色黑色红色(MSA10-202)灰色(MSA10-102)尺寸... | |
| 515W 520W柔性单晶太阳能电池板 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:515W 520W柔性单晶太阳能电池板特征:超轻:无玻璃模块重7.7公斤,比传统玻璃模块轻70%。快速安装:通过“快速粘合”安装,它不需要穿透,在屋顶上的时间减... | |
| 60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件特征● Macsun Solar生产的60节MS-SP6-60-BIPV单晶组件(功率输出300Wp至320Wp)最适合部署在... |




















