Waterproof 50W 12V Semi-Flexible Poly Solar Panel With 1.4m Cables
TheEco-sourcesseries of semi-flexible solar panel got an impermeable lamination coat the entire module, allowing it to contour and flex against curved areas, eliminating any need for custom mounts. It’s high conversion efficiencies, easy installation and hand. The thin, lightweight module can also be affixed to or sewn into the canvas, including bimini tops. Semi-flexible solar panels provide greater power efficiency than a traditional model. Suitable for car batteries, car, RV, boat, ship, aircraft, satellites, space stations, outdoor breeding, planting, tourism, solar street lamp.
Features
1. Suitable for marine use: the laminate coating on the exterior of the panel makes it impervious to saltwater splashing, rain, and other weather elements.
2. Completely waterproof Junction box. sealed and waterproof junction box and makes it waterproof.
3. Lightweight: 82% lighter than aluminum glass solar modules.
4. Durable surface is less than 1/8″ / 2.5mm thick.
5. Quick Connectors: 1.4 meters of flex fitted with S-S connectors for quick and easy setup.
6. 1-year material warranty.
Specification
| Rated Power | 50W |
| Vm(V) | 18V |
| Im(A) | 2.78A |
| Voc(V) | 22V |
| Isc(A) | 3A |
| ModuleSize(MM) | Poly:767*506*2.5(30.3.1*20*1/8″ ) |
| Numberofcell | 36 |
| CellDimension(mm) | 125 |
| Maximumsystemvoltage(V) | 1000 |
| TemperaturecoefficientsofIsc(%) | +0.1%/℃ |
| TemperaturecoefficientsofVoc(%) | -0.38%/℃ |
| TemperaturecoefficientsofPm(%) | -0.47%/℃ |
| TemperaturecoefficientsofIm(%) | +0.1%/℃ |
| TemperaturecoefficientsofVm(%) | -0.38%/℃ |
| TemperatureRange | -40℃—85℃ |
| JunctionBoxType | PPO,black |
| LengthofCables(mm) | 750 |
| CellEfficiency(%) | ≥18.0% |
| Outputtolerance(%) | ±3% |
| Backsheet | Aluminumsubstrate |
| Encapsulation | PET |
| StandardTestConditions | AM1.5100MW/c㎡25℃ |
| Net Weight | 1.85kgs(4.1lbs) |
Application
These semi-flexible solar panels are ideal for Boats/Sailboats, Yachts, Marine applications Motorhomes/RVs, Expedition Vehicles, Commercial Trucks/Trailers, Caravans/Popup Off-Grid and Remote Communication sites.
在线联系供应商
Other supplier products
| 5W High Quality Epoxy Resin Encapsulation Solar Panels | The Eco-sources series of5W epoxy solar panelhas been traditionally used for solar lights, solar toys, solar educational kits for kids and students... | |
| 25 Watt 12 Volt Polycrystalline Photovoltaic PV Solar Panel Module | Eco-Sources 25W 12Vpolycrystalline solar panelis the key component to a system when going solar off-grid system. These panels are relatively compac... | |
| Single Axis Solar Tracker Kit with 12V Linear Actuator | Thissingle axis tracker controllercan control the linear actuator to make the solar panel to follow the sunlight, Keep the solar panel always face ... | |
| Waterproof 50W 12V Semi-Flexible Poly Solar Panel With 1.4m Cables | TheEco-sourcesseries of semi-flexible solar panel got an impermeable lamination coat the entire module, allowing it to contour and flex against cur... | |
| 1KW Off Grid Pure Sine Wave Inverter 12V To 110V/220V for RV Car/Boat | The Eco-Sources 1kw Off GridPure Sine Wave Inverteradopting high-frequency isolation transformer type, high efficiency, and high security. Parallel... |
Same products
| 700W-720W HJT 210mm 132节双面半电池双玻璃单晶太阳能组件 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon & HJT N型太阳能组件 EPC或PPA太阳能发电厂项目 HJT技术结合吸杂工艺和μc-Si技术,确保更高... | |
| G12 15bb HJT单晶太阳能电池 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon和HJT, N型太阳能电池 单晶双面太阳能电池 HJT太阳能电池是由N型晶片制成的新一代优质双面太阳能电池模型,它结合了晶体... | |
| 90W单晶太阳能瓦 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:90W单晶太阳能瓦物理参数产品型号MS90DG-13e 1/2 MS75DG-13e 1/2MS78DG-13e 1/2颜色黑色红色(MSA10-202)灰色(MSA10-102)尺寸... | |
| 515W 520W柔性单晶太阳能电池板 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:515W 520W柔性单晶太阳能电池板特征:超轻:无玻璃模块重7.7公斤,比传统玻璃模块轻70%。快速安装:通过“快速粘合”安装,它不需要穿透,在屋顶上的时间减... | |
| 60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件特征● Macsun Solar生产的60节MS-SP6-60-BIPV单晶组件(功率输出300Wp至320Wp)最适合部署在... |



















