5W High Quality Epoxy Resin Encapsulation Solar Panels
The Eco-sources series of5W epoxy solar panelhas been traditionally used for solar lights, solar toys, solar educational kits for kids and students in schools which has less demanding performance requirements. It is usually used for low voltage and low power applications.Now we have developed 5w, 10w, 20w poly and monohigh-efficiency epoxy solar panel.We can also customize it according to your requirements.
Package included
1pc 5W 12V solar panel with 1 m cable.
Features
1.Lightweight easy carry
2.Free sunlight charge
3.Waterproof
4.Can be used for a trickle charger
5.DIY your camper backpack
Specification
| Related power | 5W |
| Voc | 18.2V |
| Vop | 17.3V |
| Short circuit current (Isc) | 0.27A |
| Working current (Iop) | 0.29A |
| Output Tolerance | ±3% |
| Temperate coefficient of Isc | (010+/- 0.01 )%/ ℃ |
| Temperate coefficient of Voc | – (0.38 +/-0.01 )%/ ℃ |
| Temperate coefficient of power Voc | -0.47%/℃ |
| Temperature range | -40℃to +80℃ |
| SLA Battery Voltage | 12V |
| Dimensions (L x W x H)mm | 200*210*3mm |
| NET Weight (kgs) | 0.25 |
Application
The epoxy solar panel has been traditionally used for solar lights, solar toys, solar educational kits for kids and students in schools which has less demanding performance requirements. It is usually used for low voltage and low power applications.
在线联系供应商
Other supplier products
| Waterproof 50W 12V Semi-Flexible Poly Solar Panel With 1.4m Cables | TheEco-sourcesseries of semi-flexible solar panel got an impermeable lamination coat the entire module, allowing it to contour and flex against cur... | |
| 20 Watts Epoxy Resin Solar Panel for 12V Camping Car Battery Charging | The Eco-sources series of the20Wepoxy solar panelhas been traditionally used for solar lights, solar toys, solar educational kits for kids and stud... | |
| 100W 12V Bendable Lightweight Thin Monocrystalline Flexible Solar Panel | The Eco-Sources 100 Watt 12 Volt monocrystalline lightweightflexible solar paneluses advanced monocrystalline cells that have been laminated into a... | |
| 100W 12V Monocrystalline Solar Panel Kit with 20A LCD Charge Controller | The Eco-Sources 100Wmonocrystalline solar panelkitis designed specifically for customers new to solar. It is great for off-grid applications, such ... | |
| Single Axis Solar Tracker Kit with 12V Linear Actuator | Thissingle axis tracker controllercan control the linear actuator to make the solar panel to follow the sunlight, Keep the solar panel always face ... |
Same products
| 700W-720W HJT 210mm 132节双面半电池双玻璃单晶太阳能组件 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon & HJT N型太阳能组件 EPC或PPA太阳能发电厂项目 HJT技术结合吸杂工艺和μc-Si技术,确保更高... | |
| G12 15bb HJT单晶太阳能电池 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon和HJT, N型太阳能电池 单晶双面太阳能电池 HJT太阳能电池是由N型晶片制成的新一代优质双面太阳能电池模型,它结合了晶体... | |
| 90W单晶太阳能瓦 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:90W单晶太阳能瓦物理参数产品型号MS90DG-13e 1/2 MS75DG-13e 1/2MS78DG-13e 1/2颜色黑色红色(MSA10-202)灰色(MSA10-102)尺寸... | |
| 515W 520W柔性单晶太阳能电池板 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:515W 520W柔性单晶太阳能电池板特征:超轻:无玻璃模块重7.7公斤,比传统玻璃模块轻70%。快速安装:通过“快速粘合”安装,它不需要穿透,在屋顶上的时间减... | |
| 60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件特征● Macsun Solar生产的60节MS-SP6-60-BIPV单晶组件(功率输出300Wp至320Wp)最适合部署在... |




















