Pre-wired 6 String Solar Panel Combiner Box With 10A Circuit Breakers
Solarphotovoltaic array combinersor solar panel combiner boxes are commonly used to combine several solar panels (or strings of panels) into a common bus. They are basically junction boxes that are specially designed for the types of wiring used in PV systems. Array combiners are usually needed for larger systems, but even in small PV systems it can make wiring, monitoring, and future troubleshooting much easier.
Features
1. 6 string configuration, 10A circuit breakers.
2. Each string continuous duty rated at 250 Vdc.
3. Photovoltaic high-voltage protection.
4. Each String with high-voltage fuses, over-voltage & over-current protection.
5. Lightning arrester for both poles.
6. Anti-backflow diodes, anti-backflow & anti-reverse protection.
7. Circuit breaker output control, short-circuit fault protection, safe and reliable.
8. Protection class IP65 for outdoor installation requirements.
9. Touch-safe circuit breakers & non-conductive box.
10. All UL compliant components used.
11. Includes output cable glands & safety labels.
12. Includes lightning/surge protection module (1000V).
Specification
| Model | ECO—PV6 |
| Input Circuits/Circuit Breakers | 6 |
| Circuit Breaker Rating | 10A |
| Max Total DC Output Current | 60A |
| Max Input Voltage Rating | 250V |
| Max Output Voltage Rating | 250V |
| Protection Grade | IP65 |
| Operational Environment Temperature | -30~+70℃ |
| Relative Humidity | 0-95% |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Surge Lightning Protection | Yes |
| Dimension | 260*320*115mm(10.3″x12.6″x4.5″) |
| Weight | 5.1kg (11.22lbs) |
Application
First Stage convergence for PV arrays, optimize solar system wiring to improve the PV power efficiency.
在线联系供应商
Other supplier products
| 100W Polycrystalline Solar Panel for RV’s, Boats and 12V Systems | Thesepolycrystallinesolar panelscompose of high-efficiency solar cells (approximately 17.4%) with quality silicon material for high module conversi... | |
| Single Axis Solar Tracker Kit with 12V Linear Actuator | Thissingle axis tracker controllercan control the linear actuator to make the solar panel to follow the sunlight, Keep the solar panel always face ... | |
| 120W 12V Foldable Monocrystalline Solar Panel | The Eco-Sources 120 Watt 12 Volt monocrystallineportable solar suitcaseis an entire solar power system incorporated into a single, compact package.... | |
| 12V 50Ah Sealed Lead Acid Deep Cycle Battery | 12V 50AHSealed lead acid batteryis one kind of updated maintenance-free battery with a valve-regulated structure for installing solar power. It can... | |
| 2.6W/Cell 5×5 (125mmx125mm) Monocrystalline Solar Cell | A solar cell is an electronic device which directly converts sunlight into electricity. Light shining on the solar cell produces both a current and... |
Same products
| Outdoor LED canopy lights | 卖方: Foshan Fangtian Technology Co., Ltd. | Outdoor LED canopy lights CANOPY LIGHTS & HIGH BAY LIGHTS Optilux specializes in manu... | |
| Wholesale Outdoor Lights | 卖方: Foshan Fangtian Technology Co., Ltd. | Wholesale Outdoor Lights As your trusted Outdoor Lighting Wholesale supplier, we provide a v... | |
| Made in China temperature controller WK-P2T(TH) for thermal power plant | 卖方: DONGFANG YOYIK (DEYANG) ENGNIEERING CO; LTD | "Made in China temperature controller WK-P2T(TH) for thermal power plant Dongfang Yoyik Engineeri... | |
| 太阳能停车棚 | 卖方: 河北金标建材科技股份有限公司 | 太阳能停车棚是将传统车棚与光伏发电技术相结合的创新设施。它采用高强度钢结构搭建,顶部铺设高效太阳能电池板,在为车辆遮阳避雨的同时,将太阳能转化为清洁电力。所产生的电能既可满足停车场照明、监控系统... | |
| LVES(2-6) SOLAR STORAGE BATTERY | 卖方: thanksun | LVES2-51.2V/200Ah LVES3-51.2V/300Ah LVES4-51.2V/400Ah LVES5-51.2V/500Ah LVES6-51.2V/600Ah |




















