ECO-WORTHY 160 Watts 18V Polycrystalline Semi Flexible Solar Panel For RV Boat Camping Battery Charging
Package Included:
1pcs 160W flexible solar panel.
.jpg)
The Eco-Worthy series of the flexible solar panel is one important part of main products. It's high conversion efficiencies, easy installation, and hand. It's widely used in any large or small on-gird/off-grid solar power stations, building roof-top, boat, RV.
1. Powerful: Max power up to the 160W daily output.
2. High efficient mono-crystalline silicon cells with 22.5% efficiency.
3. Advanced technology back contact cells.
4. Reverse discharging function.
5. Water-proof IP67 rated,the junction box is sealed and waterproof.
6. The plastic back sheet can be curved to a maximum 30-degree arc.
7. Sustainable power sources for your car batteries, car, RV, boat, ship, aircraft, satellites, space stations.
8. Outstanding electrical performance under high temperature and low irradiance conditions.
| Specification | |
| Max Power (Pm) | 160W |
| Max.powerCurrent(Imp) | 8.58A |
| Shortcircuitcurrent(Isc) | 9.12A |
| Max.powervoltage(Vmp) | 17.5V |
| Opencircuitvoltage(Voc) | 20.42V |
| SolarCellEfficiency | ≥16.8% |
| MaximumSystemVoltage | DC1000V |
| OutputTolerance | ±3% |
| TestCondition | AM=1.5,E=1000W/㎡,Tc=25°C |
| Dimensions(LxWxH)mm | 1335*670*2mm(52.5"x26.4"x0.07") |
| NETWeight(KG) | 3.6kg |
Notes
1. This solar panels can be damaged by sharp objects.
2. Rip the thin plastic film off to capture more sun. The thin plastic is used to protect the solar panel from scratching during the shipment.
Applications
It's widely used in any large or small on-gird/off-grid solar power stations, building roof-top, boat, RV.
在线联系供应商
Other supplier products
| ECO-WORTHY 24V DC Solar Pump 4" Bore Hole Submersible Water Pump 3.2GPM Stailess 70M Head | Package Included 1pc 24V DC Stainless Steel Solar Well Water Pump USA, EU, AU stock, item arrive 3-8 working days This solar powered submersible... | |
| ECO-WORTHY 400W off Grid Solar Kit: 4pcs 100W Solar Panels & Combiner Box & 60A Solar Controller &100aH 12V battery RV | Package Included: 4pcs 100W poly solar panel 1pc 6-string PV combiner box 1pc 100aH battery with battery box 1pc 60A solar charge controller 2pcs 5... | |
| ECO-WORTHY 100 Watt Monocrystalline Solar Panel 12V Off-Grid RV Boat Kit:100 Watt Solar Panel with 20A LCD Display Charge Controller Charging Camping Boat Caravan RV | Package Included 1pcs100W Monocrystalline Solar Panel1pc20A CMG Solar Charge Controller (12V/24V autodetect)1setZ Style Mounting Kit5meters 12AWG ... | |
| ECO-WORTHY Solar Combiner Box with Circuit Breakers - 6-String PV Enclosure - 10A Breakers | Package Included: 1pc ECO-WORTHY PV Combiner Box1pc User Manual USA/EU/AU/Asia Usually Ships in 5 to 8 Business Days ECO-WORTHY Pre-wired 6-Stri... | |
| ECO-WORTHY 160W 12V Polycrystalline Solar Panel | Package Included 1pcs 160W 12V Polycrystalline Solar Panel Only in USA Stock Which Usually Ships in 3 to 5 Business Days ECO-WORTHY 160W 12V Pol... |
















