20A MPPT Solar Charge Controller 12V/24V with LCD Display
Maximum Power Point Tracking solar charge controllers (MPPT) are different than the traditional PWM solar charge controllers in that they are more efficient and in many cases more feature rich.MPPT solar charge controllersallow your solar panels to operate at their optimum power output voltage, improving their performance by as much as 30%. Traditional solar charge controllers reduce the efficiency of one part of your system in order to make it work with another.
Features
1. High-speed MPPT high technology: MPPT with LCD display, efficiency > 99%, Employs a DC converting circuit,conversion efficiency > 96%.
2. More selections for your need: five output modes: Manual, Standard, Timer, Light sensor, the Light sensor on + Timer off.
3. Advanced electronic protection: overcharge, over discharge, overload and short circuit protection.
4. 3-stage charging algorithm, impulse, bulk and float.
5. Power meter function: LCD display shows the battery voltage, charging current, charging power, output status.
6. Built-in timer, suitable for a periodic discharge system such as solar street lights, solar pumps etc.
Specification
| Rated system voltage | 12V/24V DC |
| Max open circuit voltage of solar panel | 15-50V DC |
| Max output current | 20A |
| Max discharge current | 20A |
| Over-discharge voltage | 10.2-12.5V(+/- 0.2) |
| Restart voltage | 10.2-13.5V(+/- 0.2) |
| Constant voltage (Over charge )voltage | 13-15.5V(+/- 0.2) |
| Float voltage | 12.5-14.5V(+/- 0.2) |
| Converter type | Buck |
| Converter efficiency | >96% |
| Max increase efficiency | >43% |
| Tracking efficiency | >98% |
| Precision of clock | +/-50S/Month |
| Operating temperature | -20 to +50 degree C |
| Protect class | IP22 |
| Size | 140mm*147mm*42mm(5.53*5.81*1.66In) |
| Weight | 550g(1.21lbs) |
Application
These solar charge controllers are suitable for a periodic discharge system such as solar street lights, solar pumps etc.
在线联系供应商
Other supplier products
| Single Axis Complete Electronics Solar Tracker for Solar Panel System | The Eco-SourcesSolar Tracker Kitcan be used directly on the 12volt system. The solar tracking system just functions like an MPPT controller. It can... | |
| Pre-wired 6 String Solar Panel Combiner Box With 10A Circuit Breakers | Solarphotovoltaic array combinersor solar panel combiner boxes are commonly used to combine several solar panels (or strings of panels) into a comm... | |
| 45A PWM Solar Charge Controller 12V/24V Auto-Detect Regulator | InPWM solar charge controller, the current from the solar panel tapers according to the battery’s condition and recharging needs. When a batt... | |
| 25 Watt 12 Volt Polycrystalline Photovoltaic PV Solar Panel Module | Eco-Sources 25W 12Vpolycrystalline solar panelis the key component to a system when going solar off-grid system. These panels are relatively compac... | |
| 100W 12V Monocrystalline Solar Panel Kit with 20A LCD Charge Controller | The Eco-Sources 100Wmonocrystalline solar panelkitis designed specifically for customers new to solar. It is great for off-grid applications, such ... |
Same products
| Made in China temperature controller WK-P2T(TH) for thermal power plant | 卖方: DONGFANG YOYIK (DEYANG) ENGNIEERING CO; LTD | "Made in China temperature controller WK-P2T(TH) for thermal power plant Dongfang Yoyik Engineeri... | |
| Temperature Controller | 卖方: Tinko Instrument (Suzhou) Co., Ltd. | Tinko temperature controller industrialcan improve process efficiency, product quality and minimi... | |
| Sequence Valve Gate Controller | 卖方: Tinko Instrument (Suzhou) Co., Ltd. | Tinko hydraulic valve gate controllerenables control of valve gate flow sequence and timing for p... | |
| TSC-02 Stand Alone Controller | 卖方: Tinko Instrument (Suzhou) Co., Ltd. | Tinko TSC-02 integrated dual zone temperature controlleris suitable for small mold. The portable ... | |
| TSC-01 Stand Alone Controller | 卖方: Tinko Instrument (Suzhou) Co., Ltd. | Tinko TSC-01 integrated single zone hot runner temperature controller is suitable for small mold.... |




















