40W Semi-Flexible Monocrystalline Solar Panel For 12V Battery Charging
With its flexible design and 30-degree bend, the Eco-Sources40W semi-flexible solar panelcan be installed onto a variety of buildings and vehicles, including boats, caravans or motorhomes. The flexible nature of this super thin panel makes it the ideal choice for fitting to curved surfaces.
Features
1. Ideal for RV boat or tight spaces or crowded areas that are typically off limits for traditional glass and aluminum models.
2. Suitable for marine use: the laminate coating on the exterior of the panel makes it impervious to saltwater splashing, rain, and other weather elements.
3. Completely waterproof Junction box. sealed and waterproof junction box and makes it waterproof.
4. Light weight 82 % lighter than aluminum glass solar modules
5. Durable surface is less than 1/8″ / 2.5mm thick
6. Quick Connectors: 1.4 meters of flex fitted with S-S connectors for quick and easy setup
7. 1-year material warranty
Specification
| Rated Power | 40W |
| Vm(V) | 18V |
| Im(A) | 2.32A |
| Voc(V) | 22V |
| Isc(A) | 2.76A |
| ModuleSize(MM) | 597*540*2.5(23.6*21.3*1/8″ ) |
| Numberofcell | 36 |
| CellDimension(mm) | 125 |
| Maximumsystemvoltage(V) | 1000 |
| TemperaturecoefficientsofIsc(%) | +0.1%/℃ |
| TemperaturecoefficientsofVoc(%) | -0.38%/℃ |
| TemperaturecoefficientsofPm(%) | -0.47%/℃ |
| TemperaturecoefficientsofIm(%) | +0.1%/℃ |
| TemperaturecoefficientsofVm(%) | -0.38%/℃ |
| TemperatureRange | -40℃—85℃ |
| JunctionBoxType | PPO,black |
| LengthofCables(mm) | 750 |
| CellEfficiency(%) | ≥18.0% |
| Outputtolerance(%) | ±3% |
| Backsheet | Aluminumsubstrate |
| Encapsulation | PET |
| StandardTestConditions | AM1.5100MW/c㎡25℃ |
| Net Weight | 1.5kgs(3.3lbs) |
Application
Eco-Sources semi-flexible solar panel is ideal for Boats/Sailboats, Yachts, Marine applications Motorhomes/RVs, Expedition Vehicles, Commercial Trucks/Trailers, Caravans/Popup Off-Grid and Remote Communication sites
在线联系供应商
Other supplier products
| 2.6W/Cell 5×5 (125mmx125mm) Monocrystalline Solar Cell | A solar cell is an electronic device which directly converts sunlight into electricity. Light shining on the solar cell produces both a current and... | |
| 120W 12V Portable Polycrystalline Folding Solar Panel Kit | The Eco-Sources 120 Watt 12 Volt portablepolycrystalline solar suitcaseis an entire solar power system incorporated into a single, compact package.... | |
| 10 Watt 12 Volt Polycrystalline Solar Panel with High-Efficiency Solar Cell | The Eco-Sources 10 Watt 12 VoltPolycrystalline Solar Panelsare framed using heavy-duty anodized aluminum frames, providing exceptional panel rigidi... | |
| 5W High Quality Epoxy Resin Encapsulation Solar Panels | The Eco-sources series of5W epoxy solar panelhas been traditionally used for solar lights, solar toys, solar educational kits for kids and students... | |
| 12 Volts 20 Watts Epoxy Solar Panel Kits with 10A PWM Charge Controller | The Eco-sources 20Wepoxy solar panel kitswith battery clips, can charge the 12V battery directly, it will output max 90% power on a sunny day. Wate... |
Same products
| 700W-720W HJT 210mm 132节双面半电池双玻璃单晶太阳能组件 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon & HJT N型太阳能组件 EPC或PPA太阳能发电厂项目 HJT技术结合吸杂工艺和μc-Si技术,确保更高... | |
| G12 15bb HJT单晶太阳能电池 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon和HJT, N型太阳能电池 单晶双面太阳能电池 HJT太阳能电池是由N型晶片制成的新一代优质双面太阳能电池模型,它结合了晶体... | |
| 90W单晶太阳能瓦 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:90W单晶太阳能瓦物理参数产品型号MS90DG-13e 1/2 MS75DG-13e 1/2MS78DG-13e 1/2颜色黑色红色(MSA10-202)灰色(MSA10-102)尺寸... | |
| 515W 520W柔性单晶太阳能电池板 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:515W 520W柔性单晶太阳能电池板特征:超轻:无玻璃模块重7.7公斤,比传统玻璃模块轻70%。快速安装:通过“快速粘合”安装,它不需要穿透,在屋顶上的时间减... | |
| 60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件特征● Macsun Solar生产的60节MS-SP6-60-BIPV单晶组件(功率输出300Wp至320Wp)最适合部署在... |


















