ECO-WORTHY 5W 18V Solar Panel Kit for RV Car Motorcycle Battery Trickle Charger
Package Included
1 pc 5W 18V solar trickle charger with 0.5m cord.
1 pair alligator clip adapter with 0.5m cord
4 pcs PVC suckers
It Usually Ships in 3 to 5 Business Days, China Stock Usually Ships in 15 to 30days
ECO-WORTHY 5W 18V Multi-Purpose Portable Solar Panel Battery Charger for Moto Car Battery
ECO-WORTHY 's 5 Watt 18V Solar Car Battery Charger is the perfect solution for charging the batteries of motorcycles, automobiles, snowmobiles, tractors and more, which is not only environmental protection and energy saving, but also can maintain the battery lifetime, extending its usage life. It can also charge other 12V rechargeable batteries in emergency, suitable for vehicles in outdoor work or travel or camping training.
| Specification | |
| Ratedpower | 5W |
| Voc | 22.41V |
| Vop | 17.9V |
| Shortcircuitcurrent(Isc) | 0.3A |
| Workingcurrent(Iop) | 0.28A |
| OutputTolerance | ±3% |
| TemperatecoefficientofIsc | (010+/-0.01)%/℃ |
| TemperatecoefficientofVoc | -(0.38+/-0.01)%/℃ |
| TemperatecoefficientofpowerVoc | -0.47%/℃ |
| Temperaturerange | -40℃ to+80℃ |
| SLABatteryVoltage | 12V |
| Dimensions(LxWxH)mm | 220*190 mm(8.7"x7.5") |
| Weight | 0.4kg |
Note
When you start the car, Pls remove the solar panel from the car battery. Otherwise, the heavy current would damage the solar panel.
在线联系供应商
Other supplier products
| ECO-WORTHY 100W Mono Folding Solar Panel Charging 12V off Grid Battery Power for Boat Camp | Package Included 1 pc 100W mono folding solar panel 1 pc 15A PWM Solar Regulator (Inside the panel) 1 pair 3m Solar Cable (Inside the panel) 1 ... | |
| ECO-WORTHY ABS Double Cable Entry Gland for Solar Project on RV, Campervan, Boat | Package Included 1pc White Roof Cable Entry Gland ECO-WORTHY ABS Double Cable Entry Gland for Solar Project on RV, Campervan, Boat This double c... | |
| ECO-WORTHY 8-35V DC Wireless Remote Controller for Linear Actuators Door Opener | Package Included 1pc ECO-WORTHY 8-35V DC wireless remote controller for linear actuators electric motor door opener1pc Remote controller EU, Aust... | |
| ECO-WORTHY 160 Watts 18V Polycrystalline Semi Flexible Solar Panel For RV Boat Camping Battery Charging | Package Included: 1pcs 160W flexible solar panel. The Eco-Worthy series of the flexible solar panel is one important part of main products. It'... | |
| ECO-WORTHY 3.5g Commercial Ozone Generator Industrial Air Purifier Mildew Smoke Odor for Home Kitchen Cars Boat | Package Included 1pc Ozone Disinfection Machine with 1 PC Ozone Plate USA, EU, Australia Stock, Usually Ships in 3 to 5 Business Days The device... |
Same products
| 700W-720W HJT 210mm 132节双面半电池双玻璃单晶太阳能组件 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon & HJT N型太阳能组件 EPC或PPA太阳能发电厂项目 HJT技术结合吸杂工艺和μc-Si技术,确保更高... | |
| G12 15bb HJT单晶太阳能电池 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon和HJT, N型太阳能电池 单晶双面太阳能电池 HJT太阳能电池是由N型晶片制成的新一代优质双面太阳能电池模型,它结合了晶体... | |
| 90W单晶太阳能瓦 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:90W单晶太阳能瓦物理参数产品型号MS90DG-13e 1/2 MS75DG-13e 1/2MS78DG-13e 1/2颜色黑色红色(MSA10-202)灰色(MSA10-102)尺寸... | |
| 515W 520W柔性单晶太阳能电池板 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:515W 520W柔性单晶太阳能电池板特征:超轻:无玻璃模块重7.7公斤,比传统玻璃模块轻70%。快速安装:通过“快速粘合”安装,它不需要穿透,在屋顶上的时间减... | |
| 60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件特征● Macsun Solar生产的60节MS-SP6-60-BIPV单晶组件(功率输出300Wp至320Wp)最适合部署在... |
















