ECO-WORTHY10W 12V Polycrystalline Solar Panel
Package Included:
1 pcs 10W 12V Polycrystalline Solar Panel(PCs as selected)
ECO-WORTHY 10W Polycrystalline Solar Panel Fast Shipping
ECO-WORTHY 's solar panel compose of multi-crystal solar cell with an efficiency of over 17%. All ECO-WORTHY rigid solar panels are constructed using a tempered glass front, EVA pottant and a PVF backing to provide maximum protection from the most severe environmental conditions. The entire laminate is framed in a heavy duty anodized aluminum frame to provide structural strength and ease of installation. This translates to both more wattage per square foot and lower mounting structure cost.
- Widely used on small dry camp and off-grid ligthing applications
-Easy Installation with pre-drilled hole.
-Waterproof IP-65 Rated Junction Box : Advanced water and dust proof level (complete protection against environmental particles and low pressure water jets).
-Resistance to Salt Corrosion and Humidity
-Corrosion-resistant aluminum frame for extended outdoor use, allowing the panels to last for decades as well as withstand high winds (2400Pa) and snow loads (5400Pa), Lightweight anodized aluminum frame and reinforced Safety and anti-Reflection coated glass 3.2mm thick (tempered + patterned)
-Warranty: 5-year material and workmanship warranty
| Specification | |
| Ratedpower | 10 W |
| Voc | 20.6V |
| Vop | 17.3V |
| Shortcircuitcurrent(Isc) | 0.69A |
| Workingcurrent(Iop) | 0.58A |
| Outputtolerance | ±3% |
| TemperatecoefficientofIsc | (010+/-0.01)%/℃ |
| TemperatecoefficientofVoc | -(0.38+/-0.01)%/℃ |
| TemperatecoefficientofpowerVoc | -0.47%/℃ |
| Temperaturerange | -40℃ to+80℃ |
| Frame | Heavydutyaluminum |
| Kind of connection | Waterproof junction box, can be customized |
| Guarantee of power | 90% within 10 years 80 within 25 years |
| Kindofglassanditsthickness | LowIron,hightransparencytemperedglassof3.2mm |
| SLABatteryVoltage | 12V |
| Dimensions(LxWxH)mm | 337 ×204 x 18(13.3*8.06*0.72) |
| Weight | 0.85kgs (1.88lbs) |
Quality assurance testing:
1. Thermal cycling test
2. Thermal shock test
3. Thermal/Freezing and high humidity cycling test
4. Electrical isolation test
5. Hail impact test
6. Mechanical, wind and twist loading test
7. Salt mist test
8. Light and water-exposure test
9. Moist carbon dioxide/sulphur dioxide
在线联系供应商
Other supplier products
| ECO-WORTHY 2"-18"(50mm-450mm) Stroke Linear Actuator 1000N 12V 10mm/s | Package Included 1pc stroke linear actuator, model as you select ECO-WORTHY Stroke Linear Actuator 1000N 12V 14mm/s ECO-WORTHY 's linear actuato... | |
| ECO-WORTHY DC 12/24V Submersible Deep Well Water Pump Solar Battery Alternative Pond Watering | Package Included 1pc DC 12/24V Submersible Deep Well Water Pump USA, EU, AU stock, item arrive 3-8 working days ECO-WORTHY 's DC 24V submersible... | |
| ECO-WORTHY 100W Mono Folding Solar Panel Charging 12V off Grid Battery Power for Boat Camp | Package Included 1 pc 100W mono folding solar panel 1 pc 15A PWM Solar Regulator (Inside the panel) 1 pair 3m Solar Cable (Inside the panel) 1 ... | |
| ECO-WORTHY Solar Powered Attic Fan | Package Included 1pc ECO-WORTHY Solar Powered Attic Fan Only in USA stock Usually Ships in 3 to 5 Business Days ECO-WORTHY Solar Powered Attic F... | |
| ECO-WORTHY 25W 12V Off Grid Solar Panel System | Package Included: 1. 1pc 25w poly solar panel with 1m cable2. 1pc 3A 12V/24V solar charge controller3. 2m extension cable with battery clips Feat... |
Same products
| 700W-720W HJT 210mm 132节双面半电池双玻璃单晶太阳能组件 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon & HJT N型太阳能组件 EPC或PPA太阳能发电厂项目 HJT技术结合吸杂工艺和μc-Si技术,确保更高... | |
| G12 15bb HJT单晶太阳能电池 | 卖方: 北极光能源科技有限公司 | 8GW太阳能电池年产能 6GW太阳能电池板年产能 Topcon和HJT, N型太阳能电池 单晶双面太阳能电池 HJT太阳能电池是由N型晶片制成的新一代优质双面太阳能电池模型,它结合了晶体... | |
| 90W单晶太阳能瓦 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:90W单晶太阳能瓦物理参数产品型号MS90DG-13e 1/2 MS75DG-13e 1/2MS78DG-13e 1/2颜色黑色红色(MSA10-202)灰色(MSA10-102)尺寸... | |
| 515W 520W柔性单晶太阳能电池板 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:515W 520W柔性单晶太阳能电池板特征:超轻:无玻璃模块重7.7公斤,比传统玻璃模块轻70%。快速安装:通过“快速粘合”安装,它不需要穿透,在屋顶上的时间减... | |
| 60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件 | 卖方: 泰晶太阳能:生成太阳能电池和太阳能组件,安装太阳能系统和光伏电站等项目。 | 产品名称:60 cell 300W-320W BIPV单晶太阳能组件特征● Macsun Solar生产的60节MS-SP6-60-BIPV单晶组件(功率输出300Wp至320Wp)最适合部署在... |
















